Informácie
Školský podporný tím
Podporný tím poskytuje našim žiakom špeciálno-pedagogickú podporu, jeho členovia sa spolu s učiteľmi starajú o bezpečné prostredie školy, o zlepšovanie vzťahov a sociálnej klímy v triedach, o rozvoj emocionálnej inteligencie, sociálnych kompetencií a zručností detí.
Aké úlohy má školský podporný tím?
- Riešenie konfliktov prostredníctvom nenásilnej komunikácie, pravidelná individuálna reflexia so žiakmi, podpora rozvíjania emocionálnej inteligencie u žiakov.
- Vyhľadávanie a identifikácia zdrojov a rizík, ktoré vznikajú či už na strane žiakov alebo učiteľov.
- Poskytnutie poradenstva, podpory a vzdelávania učiteľom, pedagogickým asistentom a rodičom, podpora vedenia školy pri napĺňaní vízie a smerovaní školy.
- Preventívne a depistážne programy.
- V prípade potreby realizácia rôznych cielených intervencií (napr. individuálna alebo skupinová podporná psychoterapia)
- Aktívna a úzka spolupráca s inými odbornými poradenskými zariadeniami.
- Realizácia sociometrie tried, skúmanie klímy učiteľského zboru v prípade potreby realizovanie 360° spätnej väzby.
- Realizovanie pravidelných tímových porád, supervízií zamestnancom a vzdelávaní ostatných zamestnancov, podľa možností a potrieb školy.
- Poskytovanie poradenstva a podpory pedagogickým asistentkám.
- Vytváranie podmienok na individuálnu podporu všetkých žiakov v škole, vytváranie vhodných podmienok na rozvoj inkluzívneho vzdelávania.
Ako postupovať ak vznikne problém?
Pri riešení jednotlivých problémov, postupujeme podľa schémy trojstupňovej pomoci:
U1 - Úroveň 1 – bežná prevencia a podpora
Práca učiteľov s podporou asistenta na hodine i cez prestávky, riešenie problémov triednymi učiteľmi, komunikácia s rodičmi. Centrom tejto úrovne je triedny učiteľ, pedagogický asistent a rodič ako najdôležitejšie vzťahové osoby okolo dieťaťa. Kariérový poradca pomáha predovšetkým pri podpore prestupu na vyšší stupeň vzdelávania a pomáha zosúlaďovať IVP žiaka a smerovanie jeho ďalšieho kariérového rozvoja. Na tejto úrovni v rámci prevencie aktívne pôsobí koordinátor prevencie sociálno-patologických javov - podpornými programami, aktivitami, akciami v úzkej spolupráci s triednymi učiteľmi, členmi podporného tímu v preventívnej práci a identifikácii rizík a zdrojov žiakov. Školský špeciálny pedagóg pôsobí v tejto fáze ako poradca.
Pozn.: Požiadavka na riešenie problému primárne vychádza od triedneho učiteľa, resp. od učiteľa, ktorý zaznamená problém. Ten realisticky zhodnotí svoje sily (nepreceňovať sa, ani nepodceňovať sa) a v prípade potreby sa obráti priamo na jednotlivých odborníkov (po zvážení tiež na vedenie školy). V prípade intervencie podporného tímu je triedny učiteľ vždy informovaný a prizvaný k riešeniu situácie.
U2 - Úroveň 2 - cielená (špecifická) intervencia a pomoc deťom v riziku.
Podpora v tejto úrovni je smerovaná k žiakom, ktorí sú ohrození školským neúspechom alebo emočnými ťažkosťami a vyžadujú si dlhodobejšiu a odbornú starostlivosť. Podľa typu problému na tejto úrovni zasahujú jednotlivo špeciálny pedagóg, výchovný poradca, koordinátor prevencií (podľa možností školy psychológ, alebo logopéd) - poradenstvo, sprevádzanie, reedukácie, podpora a usmernenie učiteľov a pod. Na tejto úrovni je možné poskytnúť niektorému žiakovi alebo menšej skupine žiakov špecifickú podporu. Jednotliví odborní a pedagogickí zamestnanci úzko spolupracujú medzi sebou a pokúšajú sa postupne inkluzívne vrátiť prácu s dieťaťom späť do triedy.
U3 - Úroveň 3 – komplexná starostlivosť o vážne ohrozené deti a ich rodiny.
Tím postupuje v úzkej spolupráci s učiteľmi, vedením školy, poradenským zariadením (CPP) a inými zložkami pre pomoc deťom či rodine. Môže ísť o prípady krízovej intervencie pri smrti blízkej osoby, prípady týrania a vážneho zanedbávania, ohrozenia žiaka, traumatického rozvodu, porúch správania, vážnych psychických a úzkostných porúch, ťažšieho zdravotného znevýhodnenia a i.
Pozn.: Je potrebné, aby tím v súčinnosti s poradenským zariadením spoločne plánoval kroky, aby sa realizovali stretnutia so zápisnicami, spísali sa dohody, plány, navrhli sa účinné kroky a ich následná spoločná kontrola. Takéto hlbšie a komplexnejšie riešenia môžu vyžadovať prácu so žiakom a rodinou na viacerých úrovniach. Jeden odborník rieši prostredie a rodinu žiaka, iný terapeuticky pracuje so žiakom, triedny učiteľ môže pracovať (v prípade potreby) aj s celou triedou na podpore žiaka. Niektoré prípady vyžadujú aj medzirezortnú spoluprácu (súdy, kuratela, polícia, lekári a i.). Nakoľko je škola k žiakovi a jeho rodine najbližšie, je nevyhnutné, aby aj ostatné subjekty aktívne spolupracovali a koordinovali svoje postupy s rodinou a školou.
Graf pomoci v troch úrovniach:
Informácie na jednotlivých úrovniach sa zdieľajú s riaditeľkou školy a podľa dôvernosti s triednym učiteľom, vyučujúcimi učiteľmi a ostatnými pedagogickými zamestnancami.